ثبت شرکت با مسئولیت محدود : هزینه و مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

محبوب ترین نوع شرکت هایی که در ایران ثبت می شوند، ثبت شرکت با مسئولیت محدود است و با توجه به پرمتقاضی بودن آن و سوالات زیادی که برای متقایان وجود دارد، در این مقاله سعی داریم تا ضمن معرفی شرکت با مسئولیت محدود، به برخی از سوالات متداول در ارتباط با ثبت شرکت مسئولیت محدود نیز پاسخ بدهیم. 

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

تعریف شرکت با مسئولیت محدود

یکی از شرکت های هفت گانه ذکر شده در قانون تجارت شرکت مسئولیت محدود که این نوع از شرکت ها فارغ از موضوع فعالیتشان، بازرگانی و تجاری محسوب می شوند و به همین دلیل اشخاصی که تمایل به فعالیت در زمینه امور غیر تجاری دارند نمی توانند ثبت شرکت با مسئولیت محدود را انتخاب نمایند و بهترین شکل فعالیت برای این گروه از متقاضیان، ثبت موسسه غیر تجاری است.

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود به چند نفر نیاز داریم؟

حداقل تعداد شرکاء مورد نیاز برای ثبت شرکت مسئولیت محدود 2 نفر است و بر خلاف شرکت سهامی خاص ، در شرکت با مسئولیت محدود لزومی به حضور بازرس وجود ندارد مگر آنکه تعداد شرکا بیشتر از 12 نفر باشد که در اینصورت حضور حداقل 2 نفر بازرس تحت عنوان هیات نظار الزامی است.

بنابراین شما وقتی که قصد ثبت شرکت مسئولیت محدود دارید نیازمند به حضور حداقل 2 نفر هستید.

 

هیات مدیره شرکت با مسئولیت محدود را چه کسانی تشکیل می دهند؟

شرکت مسئولیت محدود توسط یک یا چند مدیر که از بین شرکا یا خارج از شرکا انتخاب می شوند اداره می گردد.

بنا بر این در این نوع از شرکت ها، بر خلاف شرکت سهامی خاص لزومی ندارد که اعضای هیات مدیره از شرکا و سهامداران خود شرکت باشند و می توان شخصی را به عنوان عضو هیات مدیره شرکت مسئولیت محدود انتخاب نمود در حالی که شریک شرکت نباشد.

 

آیا می توان مدت ماموریت مدیران را بصورت نامحدود تعیین نمود؟

بر خلاف شرکت سهمی خاص که قبلا گفتیم در آن مدت ماموریت مدیران و بازرسین محدود خواهد بود بدین صورت که حداکثر مدت ماموریت مدیران شرکت 2 سال و بازرسین 1 سال است، در شرکت مسئولیت محدود به لحاظ قانونی هیچ محدودیت زمانی برای اعضاء هیات مدیره و بازرسین شرکت وجود ندارد.

 

حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت مسئولیت محدود چقدر است؟

حداقل سرمایه مورد نیاز جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود مبلغ 000/ 000/ 1 ریال یا یکصد هزار تومان است و البته شرکا شرکت میتوانند بیش از مبلغ فوق الذکر تا هر میزانی که تمایل داشته باشند به عنوان سرمایه شرکت در نظر بگیرند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

1) کپی برابر اصل صفحه اول و صفحه توضیحات (البته چنانچه توضیحاتی وجود داشته باشد) شناسنامه و کارت ملی شرکا هر کدام یک نسخه

2) اصل گواهی عدم سو پیشینه کیفری اعضا هیات مدیره شرکت هر کدام یک نسخه

3) دو نسخه اساسنامه تکمیل شده و امضاء شده توسط شرکا

4) دو نسخه اظهارنامه تکمیل شده و امضاء شده توسط شرکا.

5) دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین

6) دونسخصه صورتجلسه هیات مدیره

7) اقرار نامه مدیران شرکت مبنی بر نداشتن محدودیت های قانونی برای پذیرش سمت مدیریت شرکت.

9) ارائه برگه تایید نام شرکت

نکته 1: چنانچه جهت ثبت شرکت مسئولیت محدود ، احدی از مدیران شرکت قصد مراجعه به اداره ثبت شرکت ها را ندارد و برای این موضوع وکیل دادگستری اقدام می نماید، ارائه اصل وکالت نامه وکیل دادگستری نیز علاوه بر مدارک فوق الذکر الزامی است.

نکته 2: جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود چنانچه در بین اعضا هیات مدیره، شخص حقوقی نیز وجود داشته باشد، ارائه روزنامه رسمی مرحله ثبت تاسیس شرکت فوق الذکر و همچنین ارائه روزنامه رسمی آخرین تغییرات آن نیز مورد نیاز است و همچنین در سربرگ شرکت فوق الذکر باید یک نفر نماینده برای حضور در جلسات مجامع عمومی و جلسات هیات مدیره معرفی شود و در معرفی نامه مذکور باید حدود اختیارات نماینده ذکر شود.

نکته 3: برای ثبت شرکت مسئولیت محدود چنانچه موضوع شرکت از موضوعاتی باشد که نیازمند ارائه مجوز از مرجع ذیصلاح است، ارائه اصل مجوز فوق الذکر نیز مورد نیاز است.

در پایان لازم به ذکر است چنانچه قصد ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا ثبت تغییرات شرکت خود را دارید می توانید با تماس با کارشناسان خبره ما از مشاوره تخصصی رایگان موسسه ما بهره مند شوید.